September 17th, 2019
Jako mieszarki stałe stosuje się betoniarki lub mieszarki, jak do mas bitumicznych, o działaniu ciągłym, dużych wydajności. Mieszanie w stałych wytwórniach podwyższa nieco koszty, ale daje produkt lepszej jakości.Konstrukcje podbudowy z kruszywa nieodsiewanego Roróżnia się konstrukcje podbudowy na gruntach wysadzinowych i niewysadzinowych. W obu przypadkach grubości podbudowy będą się zasadniczo różnić. Również będą występować różnice w grubościach pod- budowy, zależnie od natężenia ruchu, przewidywanego dla dawnej na- wierzchni. Schematyczny układ podbudowy z kruszywa nieodsiewanego na gruntach niewysadzinowych przedstawia rysunek 126. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Przy użyciu walców statycznych gładkich wałowanie powinno się odbywać w dwóch fazach: a) pierwsze wałowanie powinno się odbywać lekkim walcem o ciężarze 5-7 ton (nacisk jednostkowy około 30 kGcm); wprowadzenie cięższych walców, zwłaszcza na warstwy dolne, może okazać się szkodliwe lub wręcz niemożliwe; b) dalsze wałowanie należy przeprowadzać walcem ciężkim o ciężarze 10-12 ton (nacisk około 65 kGcm). Przy wałowaniu górnych warstw podbudowy można od razu użyć Cięższego walca. Wałowanie każdej z warstw należy rozpoczynać 3-krotnym przejazdem walca po skrajnym pasie podbudowy, obejmując pobocze ziemne na szerokość 25+30 cm. Dalsze wałowanie odbywa się przez stopniowe symetryczne przesuwanie walca w kierunku osi drogi. Dla skał o średniej wytrzymałości potrzeba orientacyjnie około 10 przejazdów walca po jednym śladzie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Kruszenie częściowe stosuje się do materiału do górnej warstwy podbudowy; im ruch jest bardziej intensywny oraz im cieńsza jest warstwa ścieralna, tym jest ono bardziej potrzebne. Przy używaniu kamieni z kamieniołomów stosuje się kruszenie pełne. Dla uzyskania materiału kruszonego nieodsianego wskazane jest wykorzystać skałę średniej twardości, żeby zmniejszyć koszty wydobycia i kruszenia. Najbardziej pożądaną skałą do wykopywania podbudowy tą metodą jest wapień twardy lub średniej twardości, przy którego kruszeniu tworzą się w ograniczonej ilości cząstki drobne. Skały twarde nie nadają się do tego rodzaju podbudowy, gdyż przy ich kruszeniu trudno jest uzyskać odpowiednią ilość części drobnych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Ostatnio obserwuje się w budownictwie drogowym przechodzenie od statycznego do dynamicznego zagęszczania. Szczególnie stosuje się to przy wykonywaniu podbudowy z kruszywa frakcjonowanego. Tłuczeń tworzy tu szkielet, który wypełnia się materiałem drobnym. Walce statyczne zagęszczają tłuczeń za pomocą nacisku poprzez powierzchnię styku na ziarna tłucznia, które są wzajemnie wciskane między siebie; część ziarn zostaje przy tym zmiażdżona i pokruszona. Przy ruchu walców statycznych powstają pewne przesunięcia poziome ziarn, leżących w górnej warstwie, co częściowo niszczy ścisłe ułożenie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Zagęszczanie wykonuje się walcami ogumionymi lub walcami gładkimi statycznymi o ciężarze powyżej 10 T. Wałowanie lżejszymi wal- cami nie daje dobrych wyników. Lepsze wyniki od dodatków piasku osiąga się przy dodawaniu cementu. Cement nie tylko że neutralizuje szkodliwe działanie cząstek iłowych zawartych w materiale zwałowym, ale nadaje trwałą spoistość materiałowi, czyni go niewrażliwym na działanie wody. Odcinki dróg wykonane w województwie kieleckim z materiałów zwałowych stabilizowanych cementem wróżą powodzenie tej metodzie budowy. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
W okolicy Krakowa gipsy występują w rejonie Krzeszowic koło wsi koło Swoszowic oraz w kilku innych miejscowościach. Złoże gipsów w Krzeszowicach stanowi soczewkę gipsów talkowych (największa zawartość CaS04 . 2H20 około 89%) w postaci kilku pokładów o miąższości od kilkudziesięciu centymetrów do i 8 m. Pokłady te zalegają na przemian z warstwami niebieskich iłów, których miąższość -waha się w granicach 0,50 . -; – 3 m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Domieszki i zanieczyszczenia surowców. Przydatność każdego złoża dla celów przemysłowych powinna być wnikliwie analizowana -wg wymagań, jakie co do surowca stawia dana gałąź produkcji. Nas interesuje surowiec jako przyszły materiał wiążący, w mniejszym stopniu jako dodatek do produkcji cementów portlandzkich, gdyż problem ten jest omawiany w części dotyczącej technologii cementów. Dzięki uprzedniemu omówieniu powstawania złóż kamienia gipsowego wiemy, skąd się biorą wspomniane na wstępie zanieczyszczenia genetycznie związane w procesie powstawania skały gipsowej. Najczęściej spotykamy kalcyt, dolomit, gliny, iły, a w mniejszych ilościach kwarc, piryt; substancje bitumiczne, celestyn, aragonit, polihalit, syngenit i równorzędny sąsiad złożowy – sól kamienna. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Ilość wody zarobowej wzrasta w miarę wzrostu temperatury wypalania do granicznego zakresu 170 -:- 1800e prawdopodobnie wskutek cieplnego rozpadu cząsteczek gipsu i powstawania znacznej ilości drobnych frakcji, posiadających dużą i aktywną powierzchnię. Wzrastające ilości drobnych frakcji warunkują możność powstawania dużej ilości żelu (koloidów). Przy dalszym wzroście temperatury ponad 1OO cząsteczki gipsu grubieją, powierzchnia ich zmniejsza się i maleje tym samym potrzebna ilość wody zarobowej. Czas wiązania zależy cd wielu różnych czynników, ,a w tej liczbie od Ilości wody zarobowej. Przy normalnej nawet gęstości ilość wody w zaczynie gipsowym przewyższa parokrotnie ilość przeliczeniową na uwodnienie półhydratu, wprowadzanie zaś dużej ilości wody utrudnia zbliżanie się wzajemne zrostek krystalicznych i powstawanie zwartego tworzywa gipsowego. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Agregaty takie opisywane za granicą stanowią od paru lat nieliczne patenty, firmowe, które zachowują istotne cechy produkcji w tajemnicy producenta. Toteż tym ostatnim schematem odwadniania nie będziemy się zajmować, lecz przejdziemy do usystematyzowania grupy pierwszej, tj. agregatów obróbki termicznej. W tej grupie należy wyodrębnić: 1) piece polowe, 2) piece komorowe, 3) piece szybowe, 4) piece obrotowe, 5) agregaty mieląco-prażące, 6) prażarki stałe z mieszadłami W tym też ujęciu omówimy dalej poszczególne agregaty, przy opisie zasadniczych schematów produkcyjnych. 3. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
W tym tygodniu zaprezentowaliśmy kilka niesamowitych projektów, które mogłeś przegapić.
Oto nasz wybór pierwszej piątki.
Sprawdź je wszystkie po przerwie.
Tampa Muzeum Sztuki / Stanley Saitowitz | Muzea Natoma Architekci Muzea zaczęły się w czasach starożytnych jako Świątynie, poświęcone muzom, w których uprzywilejowani byli rozbawieni, świadkami piękna i uczenia się.
Po renesansowym muzeum pojawiły się publiczne o pałacowych strukturach, gdzie powstała idea galerii, przestrzeń do wyświetlania obrazów i rzeźby. Read the rest of this entry »
Comments Off